Kredi Puan Sistemi Finansal İhtiyaçlarınız İçin Nasıl Çalışır? Farkında Olmanız Gereken Hayati Bir Rapor

Maddi sıkıntımız çok büyükken krediye başvurmamız doğaldır ama nakitimiz de bitmek üzeredir. Kıymetli varlıklarımızı ihtiyaç duyduğumuz miktarda (genellikle eksi uygulanan faiz) karşılığında rehin vermek yerine, uygun ödeme koşulları ve uygun faiz oranları ile farklı kredi türleri için başvurabiliriz. Buna ek olarak, borç verenin müşterilerine indirimler ve diğer mali teşvikler sağladığı durumlar da vardır, bu da büyük mali ihtiyaç içinde olduğunuzda krediyi avantajlı bir alternatif haline getirir.

Reklam

Ancak krediye başvururken uyulması gereken sınırlamaları anlamayan kişiler de bulunmaktadır. Kredi, nakit yokluğunda satın alma yapmalarına izin verdiği için, daha sonra ödeyebileceklerinden daha fazlasını harcama eğilimindedirler, bu da fatura döneminin sonunda borç yığınlarına neden olur. Kredi limiti sıkı bir şekilde uygulanmasına rağmen, kredi limitinden kaçmayı başaran kişiler var ve bu borçları ödeyemeyecekleri zaman gelene kadar daha fazla borçlanıyorlar.

Reklam

Kredi Puan Sistemi Finansal İhtiyaçlarınız İçin Nasıl Çalışır? Farkında Olmanız Gereken Hayati Bir Rapor

Satın alma veya ödeme yaparken kredi kullandığınızda, özellikle kredi puan sistemiyle ilgili olarak, sınırlamalarınızın farkında olmanız önemlidir


Satın alma veya
ödeme yaparken kredi kullandığınızda, özellikle kredi puan sistemiyle ilgili olarak, sınırlamalarınızın farkında olmanız önemlidir. Kredi puanı sisteminin ne olduğu konusunda neredeyse cahil olan birçok kişi var. Nitekim kredi puanının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını da bilmiyorlar. Kredi notu sistemi bir süredir yürürlüktedir ve birçok borç veren, kredi başvurunuzun kabul edilip edilmediğini belirlemek için bunu temel olarak kullanır.

Finansal ihtiyaçlarınız için kredi puanı sistemi nasıl çalışır? Başlangıç ​​olarak öncelikle kredi notunun ne olduğunu tanımlayalım ve sistemi bir bütün olarak anlayalım. Kredi başvurunuzun kabul edilmesini istiyorsanız, bilmeniz gereken hayati bir rapor olduğunu unutmayın.

Kredi puanı, bir borçlunun kredi değerliliğini değerlendirmenin istatistiksel bir yoludur


Kredi puanı, bir
borçlunun kredi değerliliğini değerlendirmenin istatistiksel bir yoludur. Kredi deneyimleriniz, kredi ödeme geçmişiniz, sahip olduğunuz hesaplar, her bir hesabın yaşı, en son kredi başvurunuzdan önce yaptığınız geç ödemeler (varsa) ve mevcut ödenmemiş kredi deneyimleriniz hakkında her türlü bilgiye sahiptir. (varsa) ödemediğiniz borçlar.

Kredi puanı sistemi, kredi profilinizi benzer profillere sahip diğer borçlularla karşılaştırmak için kullanılan istatistiksel bir yöntemle çalışır. Borç geri ödemesini gösteren her faktör için puan verilecektir. Bu noktalar özetlenecek ve vadesi geldiğinde ödemeleri yapma olasılığınızın ne kadar yüksek olduğunu size söyleyecektir. Bu artık kredi puanınız olacak – üç basamaklı bir sayı.

Satın alma veya ödemeler için ödünç alacağınız veya kredi kullandığınız her seferde, geçmiş kredilerinizi nasıl yönettiğinizi gösteren bir kredi puanı alırsınız


Satın alma veya
ödemeler için ödünç alacağınız veya kredi kullandığınız her seferde, geçmiş kredilerinizi nasıl yönettiğinizi gösteren bir kredi puanı alırsınız. Borç verenler, kredi performansınıza not veren kredi puanlama sistemine güvenirler. Örneğin, daha önceki kredilerinizde mükemmel bir kredi performansınız olduğunda, 600 ve üzeri bir kredi notu elde edebileceksiniz. Kredi notunuzun 500 ile 535 arasında olması durumunda, uygun faiz ödemeleri ile kredi temin etmekte zorlanacağınızı unutmayın.

Puanınız, Equifax ve Trans Union gibi kredi raporlama kuruluşları tarafından yönetilen kredi raporunuza kaydedilir. Kredi raporunuz aşağıdaki dört ana bölüme ayrılmıştır:

İyi bir kredi puanı, sürekli sıkı çalışma gerektirir. Bu nedenle, daha sonra komplikasyonlardan kaçınmak için neyle uğraştığınızı anlamanız önemlidir. Kredi kullanımı açısından bunun sizin sınırlamanız olduğunu ve buna bağlı kalmanız gerektiğini unutmayın. Yoksa olumsuz sonuçlarına katlanmak.

Bir yanıt yazın