Yatırım Planları Nasıl Çalışır?

Her zamankinden daha fazla insan yatırım planlarını seçiyor. Artan yaşam maliyeti ve birçok emeklilik fonunun mevcudiyeti konusundaki artan güvensizlik ile birçok kişi, hisse senedi ve tahvil satın almak için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmadan bir yuva yumurtası başlatmak veya yatırım yoluyla ek para kazanmak için yatırım planları arıyor. .
Yatırım planları, bireylerin belirli bir miktarda hisse senedi, tahvil veya endeksleri düzenli olarak tekrar etmelerine olanak tanır ve yatırımın ana avantajlarından bazılarına izin verirken, güçlüklerin büyük bir bölümünü ortadan kaldırır.
Bir yatırım planı düşünüyorsanız ancak bunların neler içerebileceğinden tam olarak emin değilseniz, aşağıdaki bilgiler bir yatırım planının sizin için doğru yatırım seçeneği olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.
Bir Yatırım Planının Mekaniği
Temel olarak, bir yatırım planı, düzenli olarak belirlenmiş aralıklarla zaman içinde birden fazla yatırım yapma yöntemidir. Yatırım için para çek, tasarruf veya para piyasası hesabından otomatik olarak alınır ve önceden kararlaştırdığınız hisse senedi veya tahvil satın almak için kullanılır. Çoğu durumda, otomatik yatırımların tutarını, sıklığını veya satın alınan hisse senetleri veya tahvilleri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak yatırımları yaptığınız aracı kuruma bağlı olarak, özellikle ayrıntıları göreceli olarak değiştirirseniz ücret veya cezalara tabi olabilirsiniz. Bir sonraki yatırım tarihine yakın. Çoğu çevrimiçi yatırım şirketi, istediğiniz zaman ücretsiz olarak değiştirebileceğiniz yatırım planları sunar.
Ne Kadar Yatırım Yapılacağına Karar Vermek
Bir yatırım planı ile her döngüde ne kadar yatırım yapacağınıza karar verirken, fonlarınızı aşırıya kaçmamaya ve kendinizi yetersiz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz miktarın mevcut olduğundan ve yatırımınız her geldiğinde ayırabileceğinizden emin olun. Gelecekteki etkinlikleri planlamak zor olabilir ve şu anda bir fazlanız olduğu anlamına gelmez. bundan sonra birkaç yatırım döngüsünde sıkı çalışan para bulamayacaksınız.
Düzenli yatırımınızı karşılayamayacağınız bir noktaya ulaştığınızı düşünüyorsanız, devam edin ve yatırım tutarını azaltın veya bir sonraki planlanmış yatırımı askıya alın.
Neye Yatırım Yapacağınızı Seçmek
Hangi hisse senetlerine ve tahvillere yatırım yapacağınıza karar vermek biraz zaman alabilir, ancak buna değer. uğraştığınız para bu ve kararlarınızı biraz düşünmeden ve araştırmadan yatırım yapmamalısınız. Zaman içinde iyi performans gösteren ve muhtemelen böyle olmaya devam edecek hisse senetleri veya tahviller bulun. bazen pahalı olabilirler, ancak toplam yatırımınızı bir kerede yapmıyorsunuz, bu yüzden o kadar önemli değil.
Planınıza daha sonra yeni hisse senetleri veya tahviller eklemekten korkmayın, bu da portföyünüzü çeşitlendirmenize yardımcı olabilir.
Yatırım Aralığına Karar Verme
Ayrıca yatırımlarınızı ne sıklıkta yapmak istediğinize de karar vermelisiniz. bu büyük ölçüde maaşlarınızın döngüsüne, aylık fatura ve harcamalarınıza bağlı olacaktır. Her şey ödendikten sonra ayda bir yatırım yapmaya karar verebilir veya her maaş çekinden biraz yatırım yapmak isteyebilirsiniz.
Ne kadar sık ​​yatırım yaparsanız, her bir yatırımın tutarı o kadar düşük olabilir; sonuçta ayda iki veya dört küçük yatırım birden fazla büyük yatırım satın almanıza neden olabilir.
Yaşam tarzınız için neyin en iyi olduğuna karar verin ve sizin için işe yaramıyorsa daha sonra gerektiği gibi değiştirin.