Yazılım Kılavuzu-Yazılım hakkında bazı ipuçları

Yazılım terimi genellikle bilgisayar sisteminin önemli bir parçası olan bilgisayar yazılımı için kullanılır. Tüm kodlanmış bilgileri veya bilgisayar talimatlarını PC’de saklar ve işler. Bilgisayar yazılımı, bilgisayar dünyasında çok geniş bir kapsama sahiptir.

Bilgisayar bilimi ve yazılım mühendisliğine göre bilgisayar yazılımı, bilgisayar sistemleri, programları ve diğer veriler tarafından işlenen tüm bilgilerdir. Yazılım, yazılımı depolamak veya yürütmek için kullanılan donanımın tamamen tersidir. Yazılım rastgele erişimli belleğe yüklenir ve ardından merkezi işlem biriminde yürütülür. Kullanıcılar için anlaşılması kolay olmayan makine diline aittir.

Her işletim sisteminin ayrı bir işlemci gerektiren kendi yazılımı vardır. İşlemci talimatları ve verileri veren birkaç ikili değer grubundan oluşan makine dilini anlar. Yazılım, makine dilini, kullanıcıların makine dilini anlamalarını sağlayan basit bir dile dönüştürür.

Yazılım, elektronik donanım ve veriler arasında bir bağlantı oluşturur. Kullanıcı, yazılım yardımıyla veri talimatlarının sırasını çalıştırabilir. Yazılım, çıktı/giriş gibi her türlü veriyi kullanabilir. Bazen yazılımın çıktısı başka bir yazılım için girdi olabilir. Yazılım, donanım, veri ve diğer yazılımlar arasında bir arayüz sağlar.

Yazılımlar, sistem yazılımı, uygulama yazılımı ve programlama yazılımı olmak üzere üç sınıfa ayrılabilir. Sistem yazılımı, kullanıcıların işletim sistemi, aygıt sürücüleri, tanılama araçları, sunucular, pencereleme sistemleri ve daha fazlasını içeren bilgisayar donanımını ve bilgisayar sistemini çalıştırmasını sağlar.

Kullanıcılar, uygulama yazılımı yardımıyla bir veya daha fazla görevi aynı anda gerçekleştirebilir. Uygulama yazılımları yardımıyla ofis takımları, iş yazılımları, veri tabanları ve oyunlar gibi tüm uygulamaları gerçekleştirebilirler. Oysa programlama yazılımı, programcının zor bilgisayar programları yazmasını sağlayan bazı işlevsel araçlar sunar. Programlama yazılımı, metin düzenleyici, derleyici, yorumlayıcı, bağlayıcı ve hata ayıklayıcı gibi bazı yararlı araçlar sağlar.

Yazılımı kurduktan sonra, bir bilgisayar yazılımı değiştiren çalışabilir. Uygulama yazılımı, talimatları sistem yazılımına iletir ve ardından bilgisayar programı bilgisayarda yürütülür.