Bilgisayarınız İçin En İyi Audio Player Yazılımını Seçme

Ses oynatıcı yazılımı, günümüzde bilgisayarlar için mevcut olan birçok formattan birinde ses kayıtlarını oynatmak için kullanılır. Ayrıca müzik CD’lerini de çalabilir. Bilgisayarın işletim sistemine (Windows, Macintosh ve Linux) özgü ses oynatıcı yazılımı ve web tabanlı ses oynatıcıları vardır. Bu makalede, yerel bilgisayar ses oynatıcıları anlatılmaktadır.

Bilgisayar ses çalar yazılımının avantajları

Bilgisayarınız İçin En İyi Audio Player Yazılımını Seçme

Bir bilgisayar müzik çaların ana avantajı, ses CD’lerinizi çalabilmeniz ve artık ayrı bir CD çalara ihtiyacınız olmamasıdır


Bir bilgisayar müzik
çaların ana avantajı, ses CD’lerinizi çalabilmeniz ve artık ayrı bir CD çalara ihtiyacınız olmamasıdır. Ancak bilgisayar müzik çaların yetenekleri, geleneksel müzik CD’lerini çalmanın ötesine geçer. Ayrıca günümüzde bilgi teknolojisi endüstrisinde bulunan birçok ses formatından birinde ses klipleri oynatabilirsiniz. MP3 formatı, ses dosyalarında yüksek oranda sıkıştırmanın elde edilebildiği ve çok sayıda dosyanın sabit diskte saklanabilmesini sağlayan bir standarttır. Diğer bir avantaj ise, bilgisayar müzik çaların kopyalama özelliği olduğunda, internete göndermek veya e-posta ile göndermek için ses parçasından örnek bir klip çıkarabilirsiniz. Apple’ın iPod’u gibi taşınabilir MP3 çalarlar biçimindeki müzik çalarlar, uzun pil ömürleri ve pratik olarak her yere taşınabilme yetenekleri nedeniyle son derece avantajlıdır.

Bilgisayar ses oynatıcısı seçme ve kullanma

Windows, Windows Media Player zaten yüklü olarak gelir


Windows, Windows Media
Player zaten yüklü olarak gelir. Realplayer da ücretsiz olarak indirilebilir. Winamp (yalnızca Windows) gibi başka ücretsiz ürünler de vardır. İşletim sisteminizle birlikte gelenlerin ötesinde bir müzik çalar seçerken aramanız gereken önemli bir özellik de ses filtreleme yetenekleridir. En azından düşük kaliteli ses dosyaları için ayarlayabileceğiniz bir grafik ekolayzere sahip olmalıdır. Ses parçalarını kopyalama ve bilgisayar ses oynatıcısının dış görünümlerini değiştirme gibi diğer özellikleri arayın.

Bilgisayar müzik çalar için talep

Talep, fiyat tarafından yönlendirilir ve Windows Media Player gibi ücretsiz müzik çalarlar, bilgisayarda ses çalma söz konusu olduğunda popüler olmaya devam edecektir


Talep, fiyat tarafından
yönlendirilir ve Windows Media Player gibi ücretsiz müzik çalarlar, bilgisayarda ses çalma söz konusu olduğunda popüler olmaya devam edecektir. İnsanların paralarının çoğunu Apple’ın iPod’u gibi taşınabilir MP3 çalarlara harcadığı yer. Apple, iTunes adlı bilgisayar için ücretsiz bir bilgisayar müzik çalar yapar ve çalma listelerini düzenlemek ve ses dosyalarını iPod oynatıcıya aktarmak için kullanılır. Tipik olarak, iTunes’u indirir ve bilgisayarınıza kurarsınız ve ardından iPod oynatıcının kendisine dışa aktarmak üzere farklı türde Podcast’leri ve sesi içe aktarmak için entegre bir ortamınız olur. Ayrıca iTunes, bağımsız bir bilgisayar müzik çalar olarak kullanılabilir. Ancak, mobil bilgisayar müzik çalarlarına olan talebin, kolaylıkları ve taşınabilirlikleri nedeniyle giderek arttığını göreceksiniz.