Teknoloji Hızlandırma

Teknoloji gelişiminin hayatımızda oynadığı OLUMSUZ rolden yakınan yazılar görmüşsünüzdür eminim. Yakın zamanda sızlanmayı yapanların saflarına katıldım.

GADGET’LAR BÜYÜK

Beni yanlış anlama, baştan sona bir teknoloji adamıyım. 20 yıldır teknoloji endüstrisinde çalışmayı seçtim ve gadget’ları bir sonraki adam kadar seviyorum. TIVO, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, Wi-Fi ve tüm standart Hi-Tech ücretine sahibim. Ben bir e-posta fanatiğiyim. Büyük bir merakla Ev Sineması ekipmanına bakıyorum; sadece fiyatların biraz daha düşmesini ve standartların biraz oturmasını beklemek. Teknolojinin kişisel yaşamlarımızı zenginleştirmek için yaptığı birçok şeyi seviyorum ve iş yapmaya getirdiği verimlilik iyileştirmelerini benimsiyorum. Ve yeni teknolojiler ve ürünler yaratanların HER ZAMAN toplumsal açıdan iyi niyetli olduğuna inanıyorum.

İSTENMEYEN SONUÇLAR YASASI

Ama aynı zamanda, istenmeyen sonuçlar yasasının canlı olduğuna ve teknoloji pazarında geliştiğine inanıyorum. Dünyamızda daha önce var olmayan ürün ve hizmetler yaratırken, mal, defterin olumsuz tarafındaki etkilerle bazen dengelenir (ve bazen de bunaltır).

Örneğin otomobilleri ele alalım. Kesinlikle arabalar artık yeni teknolojinin bir örneği değil. Ancak yüzyılın başında, teknolojideki en büyük sıçramalardan birini temsil ettiler ve geniş kapsamlı, olumlu toplumsal etkileri oldular. Otomobiller, günlük hayatımız üzerinde listelenemeyecek kadar çok olumlu etkiyle, tamamen farklı bir kişisel hareketlilik düzeyi sağladı. İşletmeler için, artan iş verimliliği o kadar büyüktü ki, sadece maliyetleri düşürmekle kalmadı, aynı zamanda tamamen yeni işletmelerin tasarlanmasına da izin verdi. Otomobiller ve onları mümkün kılan içten yanmalı motor, gerçekten de tüm zamanların en büyük icatları arasındadır.

Ancak, mucitlerin mi yoksa içten yanmalı motorun ve otomobilin, bu buluşun nihayetinde yarattığı kirlilik miktarını öngörmek için öngörüye sahip olduğunu düşünüyor musunuz? Küresel iklimimizde önemli ölçüde ısınmaya neden olan ve potansiyel olarak yıkıcı sonuçlar doğuran sera gazı etkisinden bahsetmiyorum bile?

Tabii ki yapamadılar. Bence bu, teknoloji dünyasındaki bizlerin biraz duraksamasına ve biraz düşünmesine neden olmalı.

POZİTİFLİ NEGATİFLER

İleriye doğru büyük sıçramalarla ilişkili büyük olumsuzluklara sahip olduğunu listeleyebileceğimiz daha birçok yenilik var. Cep Telefonları buna bir başka örnektir. Toplumda otomobiller kadar derin olmasa da aynı seviyeye yaklaşan bir sıçrama sağladılar. İşletmeler için büyük üretkenlik kazanımları sağladılar ve daha önce hiç olmadığı kadar kişisel yaşamlarımızda bağlantıda kalmamızı sağladılar. Ama kaçma, rahatlama ve kesintisiz bir mahremiyetin tadını çıkarma yeteneğimize de olumsuz katkıda bulunmadılar mı? Bunun toplum için büyük bir olumsuzluk olduğunu hissediyorum ve bu muhtemelen geri alınamayacak adımlardan biri.

Sanırım aramızdaki en azimli Tip A’lar bile, insanların pillerimizi yeniden şarj etmek için en azından BAZI zamana ihtiyaçları olduğuna inanıyor. Sadece her şeyden uzaklaşmak ve rahatlamak için. Teknolojik gelişmeler bizi o kadar birbirine bağladı ki, bunu yapmak çok zor. Eskiden bir tatile ya da bir gün izin yapabiliyordunuz ve dürüstçe bir telefonunuz ya da internet bağlantınız olmadığını söylüyordunuz. Bunu şimdi söylersen, insanlar senin doğruluğunu sorgulamaya başlayabilir. Neredeyse her yerde bağlantı kurmak mümkündür, sonuç olarak, “bağlantının kesilmesi” hiç olmadığı kadar kabul edilebilir hale gelir.

Bu, teknoloji devriminin istenmeyen sonuçları hakkında sahip olduğum en büyük şikayete yol açıyor:

Genel olarak hayatımızın hızlanması.

Ben yorgunum – bahse girerim sen de öylesindir bağlam açısından, çoğu insan beni A tipi bir kişilik olarak görür. Demek bu, yumuşak başlı, rahat bir sörfçü herifin şikayeti değil. Genelde hızlı tempolu bir hayatı benimsiyorum ve özellikle hızlı bir konuda iş dünyasında ilerleme kaydetme yeteneğinin tadını çıkarıyorum. Ancak dürüstlük, bazen modern hayatın hızının beni bunalttığını kabul etmeye zorluyor.

Hayatımızın bu “Hızlanmasının” en can alıcı örneğini her gün Güney Kaliforniya otoyollarında yaşıyorum. Büyük bir şehir olan San Diego’da yaşıyorum. Ve büyük şehir trafiği elbette hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Ancak iş tıkanıklık ya da yerel halkın tavırları söz konusu olduğunda San Diego, hayal gücünün herhangi bir uzantısıyla New York ya da Paris değildir. Bu yüzden burada aşırıya kaçtığımı düşünmüyorum.

Hatta 10-15 yıl öncesine kıyasla otoyollarda hayat cehenneme döndü. Ben oldukça hızlı bir sürücüyüm ama otoyolda asla yeterince hızlı değil. Ne kadar hızlı gitmek isteseniz de, her zaman üzerinize hızla gelen biri vardır – arkanızda duran ve sizi geçmek için kaşınan. Ve sadece etrafınızda dolaşmak yeterli değil. BMW 3 serisindeki adamlar, LeMans’taki 20. turda olduğu gibi hızlanmak ve trafiğe girip çıkmak zorundalar.

Bu adamlar otoyolda hep var oldu diyorsunuz. Ve haklısın. Ancak sağduyu ve nezaket eksikliği, sürücü alanına kötü bir grip gibi yayılmış gibi görünüyor. Bu günlerde, büyük bir SUV’da bir futbol annesinin önünde kendi şeride geçmeye çalışıyorsunuz. Arkada iki çocuğu taşıyor olabilir ve elbette cep telefonuyla konuşuyor (yine o cep telefonları!). Ama aynı zamanda LeMans zihniyetini de yakaladı ve hiçbir şekilde bir “rakip” için fazladan on fitlik otoyolu bir yana, bu pozisyonu kasıtlı olarak kabul etmeyecek.

Teknoloji ivmesinin diğer faydalı teknoloji parçalarını nasıl modası geçmiş hale getirdiğini özellikle ironik buluyorum. En sevdiğim şey, otoyollardaki hızlanmanın, bir zamanlar sürücüler için temel bir güvenlik teknolojisi olan göstergeye olan ihtiyacı nasıl ortadan kaldırdığı. Artık yolda yararlı bir amaca hizmet etmiyor. Futbolcu annenin önünde şerit değiştirmeden önce göstergeni açmalı mısın? On yıl önce kesinlikle almalıydın. Ancak 2005 futbol annesi, resmi olmayan Freeway LeMans’ta “bir basamak yukarı çıkmanızı” önlemek için madalyaya pedal çevirir ve sizi durdurur. Bu günlerde, bir zamanlar temel olan bu teknolojiyi kullanmak, artık diğer herkese, sizin o şerit değişikliğini yapmanızı engellemenin zamanının hızlandığını “gösteriyor”! Tanrı korusun, otoyoldan çıkmak için o şeride geçmeniz gerekiyor; Bir çarpışma riskini almak istemiyorsanız, bir sonraki çıkış daha iyi olur. Futbolcu anneler, BMW 3 serisindeki adamların yapacağı gibi sizi kesip atarken size tehditkar bir şekilde bakmazlar, ancak etki aynıdır. Disarisi Orman.

Peki bu ranttan çıkarım nedir?

AŞAĞI SÜRE SAVAŞ YAPABİLİR

Bir kez daha, istenmeyen sonuçlar yasasının iş başında olduğuna inanıyorum. Tamamen göz ardı edilmese de yeterince hizmet edilmeyen büyük bir pazar yaratılıyor. Hayatlarımızı yavaşlatmak için pazar budur. Yanlış anlama. “Bize gün içinde daha fazla zaman ayırmak” demek istemiyorum. Üretkenliği artıran cihazlar tarafından oluşturulan bu süre, daha çılgın etkinliklerle dolduruluyor gibi görünüyor. Yani aslında bizi yavaşlatmak, böylece başka bir gün sprint için yeniden şarj olabiliriz. Bu, şirketlerin bundan faydalanmak için yeni ürünler ve hizmetler yaratabilmeleri için kolları sıvaması zor bir kavram olabilir. Ancak bu tema etrafında iş kurma ve ürün yaratma gerçekten devrim niteliğinde ve potansiyel olarak çok faydalı olacaktır.