Ücretsiz Kredi Raporunuzu Kontrol Edin ve Puanınız Konusunda Dikkatli Olun

Finansal kredibilitenizi bilmek ister misiniz?

Reklam

Bir kredi kontrolü yaptırın ve kişisel kredi puanınızı belirleyin.

Reklam

Ücretsiz Kredi Raporunuzu Kontrol Edin ve Puanınız Konusunda Dikkatli Olun

Kredi kontrolü genellikle geçmiş kredi performanslarınıza dayalı olarak bir krediye veya başka bir kredi türüne uygun olup olmadığınızı doğrulamak için yapılır


Kredi kontrolü genellikle
geçmiş kredi performanslarınıza dayalı olarak bir krediye veya başka bir kredi türüne uygun olup olmadığınızı doğrulamak için yapılır. Bu, geçmişinizi ve farklı borç verenlerle önceki kredi işlemlerinizi ve bununla nasıl başa çıktığınızı ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle, bir kredi kontrolü geçmiş kredi performansınızın bir yansımasıdır. Belirli bir konuda “geçip geçmediğinizi” veya “kalamadığınızı” gösteren bir karne gibi çalışır.

Kredi kontrolü, kredi veya herhangi bir kredi türü için başvurmak isteyen kişiler üzerinde kredi kartı şirketleri ve bankalar gibi kredi kuruluşları tarafından yapılır. Ek olarak, bir kişinin geçmiş kredi performansının da yansıttığı gibi, bir kişinin iyi bir kiracı olup olmayacağı ev sahibi tarafından kredi kontrolleri de yapılabilir. Sigorta şirketleri ayrıca sigorta poliçelerinden yararlanmak isteyen kişilere kredi kontrolü de yapmaktadır.

Kredi ile ilgili bilgileri içeren kredi raporunuzu üç büyük kredi raporlama kurumundan herhangi birinden alabilirsiniz


Kredi ile ilgili
bilgileri içeren kredi raporunuzu üç büyük kredi raporlama kurumundan herhangi birinden alabilirsiniz. Ayrıca, kişisel kredi raporlarınızı FCRA’da veya Adil Kredi Raporlama Yasasında belirtildiği gibi ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu Yasa uyarınca, her bireyin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç büyük kredi raporlama şirketinden (Experian, Equifax ve Trans Union) yılda bir kez ücretsiz bir kredi raporu alma hakkı vardır. Ücretsiz kredi raporunuz, kişisel bilgilerinizi (adınız ve adresiniz gibi), geçmiş ve önceki faturalarınızı nasıl ödediğinizi ve geç ödemeler ve iflas başvurusunda bulunup bulunmadığınız gibi taahhüt ettiğiniz gecikmeleri içerir.

Ücretsiz kredi raporunuzu almak için, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç büyük kredi bürosundan herhangi birinde merkezi bir kredi raporu web sitesi aracılığıyla gerekli formu doldurmanız gerekir. Adınızı, kalıcı adresinizi, sosyal güvenlik numaranızı ve doğum tarihinizi içeren bazı temel bilgileri sağlamanız istenecektir. Kredi raporunuz, kredi kartlarının kötüye kullanılması ve diğer dolandırıcılık biçimleri gibi kimlik hırsızlığı girişimlerine karşı kendinizi güvence altına almada önemlidir. Ayrıca, kredi veren kuruluşlar, başvurduğunuz krediyi almaya layık olup olmadığınızı belirlemek için bu tür raporları kullanacağından, kredi raporunuzu düzenli olarak güncellemelisiniz.

Ücretsiz kredi raporunuzu aldıktan sonra, her bölümü dikkatlice okumalısınız


Ücretsiz kredi raporunuzu
aldıktan sonra, her bölümü dikkatlice okumalısınız. Kredi puanınızın hesaplanmasında tüm hususlar dahil edilmelidir. Bu yüzden hepsine dikkat ettiğinizden emin olun. Herhangi bir tutarsızlık için raporunuzu kontrol edin ve hiçbir ödemeyi kaçırmadığınızdan emin olun. Kredi raporunuz, kredi bilgilerini talep ettiğiniz bireylerin veya ticari kuruluşların listesiyle birlikte gelir. Ayrıca bu tür isimlerin veya varlıkların size aşina olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz kredi raporunuz, bir kredi veya başka bir kredi türü için başvururken size bir kredi kontrolü yapılırken kullanılacaktır. Bu nedenle, tutarsızlıklar veya hatalı girişler içermediğinden emin olun. Bu raporun kredi performansınızı yansıtacağını unutmayın – kredi başvurunuzun her zaman başarılı olması için hiçbir yerde tökezlemediğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın