Kredi Puanınızı Kontrol Etmek ve Yükseltmek İçin İpuçları

Evinizde en sevdiğiniz televizyon programını izliyorsunuz. Çok fazla keyif aldığın için atıştırmalıkların biter. Böylece bir ceket giyersiniz ve en yakın mağazaya gitmek için dışarı çıkarsınız. Aniden durup evinize doğru yürümeye başlayınca. Bunun arkasındaki sebep ne olabilir?

Reklam

Bu oldukça basit. Borcunuzu ödemediğiniz için mağazaya gidemezsiniz. Her zaman böyleyseniz, daha büyük borçları kaldıramama ihtimaliniz çok yüksektir. Ve her gün borca ​​giren insanların çokluğuyla, kredi puanlarını yükseltmenin hızlı ve kolay yollarını arıyorlar.

Reklam

Kredi puanları, iyi bir kredi geçmişi oluşturmaya yardımcı olur, bu nedenle faturalarınızı sürekli olarak ödenmemiş bırakırsanız ve kredi işlemlerinizi ciddiye almazsanız, kredi puanınız sonunda düşecektir


Kredi puanları, iyi
bir kredi geçmişi oluşturmaya yardımcı olur, bu nedenle faturalarınızı sürekli olarak ödenmemiş bırakırsanız ve kredi işlemlerinizi ciddiye almazsanız, kredi puanınız sonunda düşecektir.

Krediniz varsa, borcunuzu ödeyecek kadar sorumlu olmalısınız, aksi takdirde bu durum kredi raporunuza yansır. Şimdi kredi puanınızın düşük olduğunu varsayalım; azar azar iyileştirmeye veya temizlemeye başlamanızın zamanı geldi. Nasıl yapacaksın? Aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:


1. Kredi raporunuzu yıllık olarak gözden geçirin. Üç kredi raporlama kurumu vardır, bu nedenle her bir kurumdan kredi raporunuzun bir kopyasını almalısınız. Herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin ve bazılarını bulursanız, düzeltmeniz gerekir. Bu, değişikliğin yürürlüğe girmesi için genellikle yaklaşık üç ay sürer. Bir kredi başvurusunda bulunmayı planlıyorsanız, bunu önceden yapmalısınız.

2. Tüm aidatlarınızı zamanında ödemeye başlayın ve eğer gücünüz yetiyorsa faturayı her zaman tam olarak ödeyin. Bakiye bırakmayın çünkü bu, puanınızı artırmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

3. Kredi kartınız varsa, kredi limitinizin yaklaşık %25’ine ulaşana kadar kalan bakiyenizi ödemeye başlamak isteyebilirsiniz.

4. Bir araba satın almak istiyorsanız kredi sigortası önemlidir. Günümüzde bir arabaya sahip olmak, özellikle arada sırada seyahat etmeniz gerekiyorsa önemlidir. Araba satıcıları mali durumunuzu düzenlemenize yardımcı olabilir. Buna rehin alma sigortası denir. Pahalı olabilse de, kredi puanınızı yükseltmenin ve araç kredisini güvence altına almanın bir yoludur.

5. Bir çek hesabınız varsa, kredili mevduat hesabı için başvurmaya başlayın. Bu, ek ücret ödemeden çek hesabınızda bulunandan daha fazlasını çek düzenleyebileceğiniz anlamına gelir. Fazla tutar aylık faturanıza yansıtılacaktır. Bankalar kredi kuruluşlarına rapor verir, bu nedenle kredi puanınızın yükselmesi için borcunuzu zamanında ödediğinizden emin olun.

6. Yıllık ücret talep eden ve kredi bürolarına rapor veren kulüplere katılın. Sadece kulübün tüm gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun. Bazı kulüpler finansman sağlar ve kredi alırsanız borcunuzu zamanında ödeyin. Bu aynı zamanda kredi puanınızı yükseltmenin bir yoludur.

Bahsedilen ipuçlarını takip ederseniz, kredi raporunuzu düzeltme yolundasınız demektir. Kredi puanınız, krediyle finansman sağlamanın tek yoludur, bu nedenle puanınızı yükselttikten sonra doğru yolda kalın ve tekrar kötü borç almaktan kaçının.

Yüksek bir kredi notunu korumak, büyük sorumluluk ve disiplin gerektirir


Yüksek bir kredi
notunu korumak, büyük sorumluluk ve disiplin gerektirir. Hâlâ iyileştirme için yeriniz varken şimdi başlayın.

Bir yanıt yazın