Siz ve Kredi Puanınız: İyi Sayı Nedir?

İnsanların neden kredileri reddedildiğini ve diğer insanların neden anında onaylandığını hiç merak ettiniz mi? Bazı kişiler, iş için gerekli niteliklere sahip oldukları halde neden bazı şirketler tarafından kabul edilmiyor hiç merak ettiniz mi?

Reklam

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, kredi puanlarını duymadınız demektir. Kredi puanları günümüz hayatının önemli bir parçasıdır. Bu üç haneli rakam, başvuracağınız krediyi mi yoksa aylık faturaları mı ödeyeceğinizi belirleyecektir.

Reklam

Siz ve Kredi Puanınız: İyi Sayı Nedir?

Kredi puanınız düşükse, evinize telefon hattı çekmek çok zor olabilir


Kredi puanınız düşükse,
evinize telefon hattı çekmek çok zor olabilir. Bazı telefon şirketleri, aylık faturalarını ödeyip ödemeyeceğinizi belirlemek için kredi puanınıza bakar. Bazen, belirli işler yüksek bir kredi puanına sahip olmanızı gerektirebilir. Bir şirkette belirli bir iş için kalifiye olan kişilerin genellikle kredi notu düşük olduğu için iş alamadıkları bir gerçektir. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması veya en azından kredi notunuzun iyi olması için gerekli tüm adımları atmayı düşünmelisiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Fair Isaac Corporation veya FICO, kredi puanınızı hesaplayan en iyi bilinen kredi puanı modelidir. Bu şirket, kredi puanınızı matematiksel formüller kullanarak hesaplar. Kredi kartı şirketleri ve bankalar gibi borç verenler tarafından yaygın olarak kullanılan bir hesaplamadır.

FICO puanı, belirli bir kişinin muhtemelen faturalarını ödeyip ödemeyeceği konusunda borç veren şirketlere bilgi sağlamak için tasarlanmıştır


FICO puanı, belirli
bir kişinin muhtemelen faturalarını ödeyip ödemeyeceği konusunda borç veren şirketlere bilgi sağlamak için tasarlanmıştır. Ayrıca geçmiş kredi başvurunuzla ilgili raporları ve önümüzdeki 2 yıl veya sonraki 24 ay içinde temerrüde düşüp düşmeyeceğinizi de içerecektir.

Ayrıca bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve kredi puanınızı hesaplamak için kendi yöntemlerini ve formüllerini kullanan üç kredi raporlama ajansı vardır. Her hesaplama, FICO tarafından geliştirilmiş olsa bile farklıdır ve geri ödeme davranışınızı yansıtacak şekilde periyodik olarak güncellenir. Ayrıca, borç verenler veya alacaklılar hangi hesaplamayı kullanmak istiyorlarsa onu kullanırlar.

FICO puanı 300 ile 850 arasında değişmektedir


FICO puanı 300
ile 850 arasında değişmektedir. Yüksek veya iyi bir kredi puanına sahip olarak, düşük faizli kredi kartlarına ve ayrıca düşük faizli kredilere erişebileceksiniz. Ayrıca, iyi bir kredi puanı gerektiren şirketler tarafından işe alınma şansınız daha yüksek olacaktır.

Şimdi, FICO puanında iyi bir kredi puanı numarasının ne olduğunu soruyorsunuz.

Kredi notunun yüksek olmasının iyi olduğu bir gerçektir


Kredi notunun yüksek
olmasının iyi olduğu bir gerçektir. Ancak, kredi kartı veya kredi için onaylanmanızı garanti edecek iyi bir sayının ne olduğunu da bilmelisiniz. FICO puanında, iyi bir sayı 725.660 civarındadır. Bu tür bir puana sahip olarak, başvurduğunuz o araç kredisi, ipotek veya kredi kartı için onaylanma şansınız daha yüksek olacaktır.

Kredi puanınızı FICO’dan veya kredi raporlama kuruluşlarından yıllık olarak ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ya da yıl içinde dilediğiniz sıklıkta ücret karşılığında kredi notunuzu alabilirsiniz.

İyi bir kredi notuna sahip olarak, düşük faizli kredilere ve kredi kartlarına erişebileceğinizi asla unutmayın


İyi bir kredi
notuna sahip olarak, düşük faizli kredilere ve kredi kartlarına erişebileceğinizi asla unutmayın. En az 725.660 kredi puanına sahip olarak, krediye layık sayılırsınız. Faiz oranları açısından binlerce dolar tasarruf etmek için daha yüksek bir kredi notuna sahip olduğunuzdan emin olun.

Bir yanıt yazın