Kredi Puanınızı Yükseltmek Sadece Üç Adım Uzağınızda

Kredi puanı, özellikle bir süredir “soğuk nakit vatansever” iseniz, konuşulması zor bir konu olabilir. 100 dolarlık banknotlardan oluşan kalın desteler kullanarak bir gayrimenkul satın almaya gücünüz yetiyorsa, neden kredi puanı hakkında konuşalım? Bu sadece bir zaman kaybıdır ve kredi puanları veya nitelikleriyle uğraşmakla ilgilenmezsiniz.

Reklam

Yani, harcayacak çok miktarda soğuk paranız varsa. Ama ya tek kuruşunuz bile olmayan bir zaman gelirse? Bir kredi puanının hala konuşulması zor bir konu olduğunu düşünüyor musunuz? Tekrar düşünün: Belki de bu, kredi puanı hakkında sadece “suyun bir inç altında” değil, “yerin en az altı fit altında” konuşmamızın zamanıdır.

Reklam

Kredi Puanınızı Yükseltmek Sadece Üç Adım Uzağınızda

Kredi puanınızın “en iyi arkadaşınız” veya “düşmanlarınızın en kötüsü” olabileceğini unutmayın


Kredi puanınızın “en
iyi arkadaşınız” veya “düşmanlarınızın en kötüsü” olabileceğini unutmayın. Kredi notunuz ne kadar yüksekse, daha düşük faiz oranları ve daha kolay ödeme koşulları ile kredi ve kredi kartlarına hak kazanma şansınız o kadar yüksektir. Faiz oranı ne kadar düşük olursa, uzun vadede o kadar fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ve bu iyi birşey.

Öte yandan, düşük kredi notu başınızı ağrıtacak, kredi veya kredi kartı almanızı zorlaştıracak, kredi veya kredi kartı almaya hak kazanabilmeniz durumunda uygulanan daha yüksek faiz oranından bahsetmeye bile gerek yok


Öte yandan, düşük
kredi notu başınızı ağrıtacak, kredi veya kredi kartı almanızı zorlaştıracak, kredi veya kredi kartı almaya hak kazanabilmeniz durumunda uygulanan daha yüksek faiz oranından bahsetmeye bile gerek yok. Bu nedenle, daha düşük bir kredi notuna sahip olmak gerçekten başınızı ağrıtacak ve ceplerinizi haddinden fazla kazmanıza neden olacaktır.

Bu noktada, düşük kredi puanınızı yükseltmeyi düşünmelisiniz. Yapabileceğiniz birkaç seçenek var, ancak kredi puanınızı yükseltmekten sadece üç adım uzaktasınız. Nasıl yapacaksın? Aşağıdakilere bir göz atın ve onları takip edebileceğinizden emin olun.


1. Yanlış girişler için kredi raporlarınızı inceleyin. Kredi raporlarındaki hataların çok yaygın olduğunu unutmayın, bu nedenle kredi raporlarınızı yılda en az iki kez incelemeniz önerilir. Bu sayede, herhangi bir hatayı kredi performansınıza ciddi zarar vermeden önce tespit edebilecek ve sorunu çözebileceksiniz. Kredi raporlarınızı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç büyük kredi raporlama kuruluşundan alabilirsiniz.

2. Mali yükümlülüklerinizi daima zamanında ödeyin. Zamanında ödeme yapmanın değerini hafife almayın. Kredi puanınızı etkileyebilecek en önemli faktörlerden birinin finansal yükümlülüklerinizi ödeme alışkanlığınız olduğunu unutmayın. Mümkünse, faturalarınızı planlanan son ödeme tarihinden önce ödeyin. Ödemelerinizi zamanında yapmakta zorlanıyorsanız otomatik ödeme yöntemini de düşünebilirsiniz.

3. Kredileri minimum düzeyde kullanın. Kredi kartı kullanıyorsanız, kredi limitinizin üzerinde alışveriş yapmaktan kaçının ve bakiyenizi, diyelim ki kredi limitinizin yaklaşık yüzde 25 altında tutmaya çalışın. Kredi kullanarak istenmeyen satın alımlardan doğabilecek büyük borçları birikmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle gelecekte kredi alma planlarınız varsa, kredi puanı çok önemlidir. Bu nedenle, daha düşük bir kredi puanınız varsa, zaman kaybetmeyin ve iyileştirmek için yukarıda belirtilen üç adımı izleyin. Kredi puanınızı bir yükümlülük olarak değil, bir varlık olarak yapın.

Bir yanıt yazın